Banery reklamowe

Jako że banery to jedna z najczęściej stosowanych form drukowanej reklamy wielkoformatowej warto bliżej przyjrzeć się jakie są ich rodzaje.

Stosujemy różne wersje banerów w zależności od planowanego czasu użytkowania i sposobu montażu.

 

Baner standardowy (laminowany)

Najtańszy, powszechnie używany rodzaj banera. 

Stosowany jest w reklamie wewnętrznej i zewnętrznej, miejscach z bezpośrednim oparciem dla materiału (np. płoty, ogrodzenia, balkony, ściany), miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu, reklamach średniookresowych – do 1,5 roku.

Różni się od banera powlekanego tym, że struktura (siatka) materiału zostaje zalaminowana (przepuszczona przez gorące wałki dociskowe) folią wykonaną np. z PCV. Można to porównać do foliowania kartki papieru w laminatorze. Materiał taki jest mniej wytrzymały, jednak znacznie sztywniejszy do banera powlekanego.

Baner wzmocniony (powlekany)

Zastosowania tej wersji banera to szczególnie miejsca narażone na porywy wiatru, bez bezpośredniego oparcia dla materiału (np. stelaże reklamowe na otwartych przestrzeniach, mocno nasłonecznione, planowana ekspozycja długoterminowa do 3 lat.

Baner powlekany  jest to materiał, którego struktura (siatka) w trakcie procesu produkcji podawana zostaje obróbce termicznej polegającej na zatapianiu np. w płynnym PCV. Poprzez taki proces technologiczny, struktura materiału znacząco zyskuje na wytrzymałości.

Wykoczenie banerów

W zależności od sposobu montażu, stosuje się różne sposoby wykończenia banerów. 

Oczkowanie

Najpopularniejsze wykończenie banerów – zgrzewanie, oczkowanie (średnio co 50 cm).

Tunelowanie

Tunel po obwodzie 10 cm na płasko.

Zgrzany tunel, to miejsce w który można wsunąć profile metalowe czy pasy transportowe i w ten sposób napiąć baner.

 

Druk

Rodzaj druku stosowany na banerach to druk solwentowy, odporny ma czynniki zewnętrzne. Jednak w niektórych przypadkach uzasadnione jest dodatkowe zabezpiecznie laminatem UV.

  

Dodatkowe zabezpieczenia przed UV

zabezpieczony laminatem UV chroniącym przed uszkodzeniami mechanicznymi i przede wszystkich promieniowaniem UV (blaknięcie druku).

Laminat płynny

Najczęściej stosowany laminat na banery, zabezpiecza dodatkowo wydruk przed blaknięciem. Stosowany jeśli planowane jest długoterminowa ekspozycja banera i montowanego w miejscach trudno dostepnych, gdzie wymiana banera na nowy jest kosztowna. W przeciwnym wypadku lepszym sposobem jest brak laminowania a w zamian wymiana banera na nowy po pewnym okresie czasu, co może nie być dużo droższe od laminowania.